אודות צוק איתן

מבצע צוק איתן הוא מבצע צבאי של צה"ל ברצועת עזה שהתחיל ב-8 ביולי 2014, בעקבות ירי רקטות מרצועת עזה לעבר אוכלוסייה אזרחית בדרום ישראל. המבצע כלל בתחילתו בעיקר הפצצות כבדות של חיל התותחנים וחיל האוויר הישראלי ברצועת עזה, כשבמקביל ישראל סופגת ירי רקטי כבד מרצועת עזה ומתמודדת עם ניסיונות חדירה לשטחה של חמושים המגיעים מרצועת עזה דרך הים או דרך מנהרות. ב-17 ביולי נכנסו כוחות קרקעיים של צה"ל לרצועה במטרה לפגוע במנהרות הטרור. במהלך המבצע היו כמה נסיונות לתיווך ולהבאת הפסקת אש, כמה מהניסיונות התקבלו על ידי ישראל אך נדחו על ידי החמאס.

אחרי חטיפת שלושת הנערים, שהתרחשה ב-12 ביוני, החליטה ממשלת ישראל על מבצע שובו אחים לאיתור החטופים ולפגיעה בתשתיות של החמאס ביהודה ושומרון. במהלך המבצע החל ירי רקטי הולך וגובר מרצועת עזה לעבר ישראל, ובשיאו, בהסלמה שלפני מבצע צוק איתן, ב-7 ביולי 2014, נורו לעבר יישובי הדרום למעלה מ-80 רקטות.

עם תחילת המבצע נפרסו סוללות כיפת ברזל במרחבים חדשים ואזורים שונים כדי להגן גם על יישובים במרכז ישראל. סוללות אלה הוכיחו עצמן במהלך המבצע, שבו נורו למעלה מאלפיים רקטות לעבר ישראל. במהלך המבצע תקף צה"ל יותר משלושת אלפים יעדים ברצועת עזה.

נלקח מויקיפדיה

דילוג לתוכן